Chaufförens bäste vän

Med grunden i tillverkning av varmgalvaniserade flak, kraninfästningar och hydraulik för lastbilar och industri, är BHH:s fokus i dag att skapa de bästa förutsättningarna för att ge lastbilschauffören trygga, lättarbetade och integrerade lösningar till lastbilen. Därför fokuserar vi på forskning, utveckling och tillverkning av system och produkter till påbyggare och övrig lastbilsindustri.

Med kontor och tillverkning i Viared väster om Borås, tillverkare vi såväl standardiserade lösningar som speciallösningar där vi driver projekt tillsammans med kund från ritning och konstruktion till tillverkning och produkt. Vår marknad har historiskt primärt varit Sverige men intresset för våra innovativa system och produkter öppnar upp fler och fler nya marknader internationellt.

I korthet:

Grundat: 2004
Ägare: Mikael Rodewald, Emil Sahlberg.
Antal anställda: 15
Omsättning: 33 294 tkr (2017)

Personal

Emil Sahlberg

VD
Tele 033 348 25 71
Mail emil@bhh.se

Andreas Theander

COO
Tele 076 835 96 66
Mail andreas@bhh.se

Mikael Rodewald

Produktion
Tele 033 348 25 72
Mail mikael@bhh.se

Daniel Gabriel

Teamledare/Lager & Tjänstesäljare
Tele 033 348 25 78
Mail daniel@bhh.se

Tommy Nilsson

Teamledare/Konstruktion
Tele 033 348 25 75
Mail tommy@bhh.se

Björn Enander

Servicetekniker
Tele 033 723 25 70
Mail verkstad@bhh.se

Hannes Backendal

Servicetekniker
Tele  033 348 25 72
Mail verkstad@bhh.se

John Sandquist

Tidsbokare
Tele 033 348 25 77
Mail john@bhh.se

Sören Andersson

Påbyggnad
Tele 033 723 25 73
Mail verkstad@bhh.se

Henrik Skinnari

Påbyggnad
Tele: 033 723 25 75
Mail henrik@bhh.se

Hlynur Einarsson

Påbyggnad
Mail pabyggnad@bhh.se

Tomas Johansson

Påbyggnad
Tele: 033 723 25 74
Mail pabyggnad@bhh.se

Anders Evertsson

Konstruktion
Mail anders@bhh.se

Senaste från Facebook